پرسش‌های بنیادی در مورد جهان – استیون هاوکینگ

سخنرانی استیون هاوکینگ (Stephen Hawking) با زیرنویس فارسی

شاید بتوان استیون هاوکینگ را مشهورترین فیزیکدان زندۀ جهان دانست. این دانشمند بریتانیایی متخصص کیهانشناسی و جاذبۀ کوانتومی، و به ویژه مبحث سیاهچاله های فضایی است. وی در طول چهل سال فعالیت پربار علمی توجه جهانی را به خود جلب کرده است، و مدال های بسیاری (آخرینش بالاترین مدال غیرنظامی آمریکا از باراک اوباما در اوت ۲۰۰۹) دریافت کرده است. او همچنین در زمینۀ فراهم آوردن مسائل پیچیدۀ علمی برای عموم مردم بسیار موفق بوده است. کتاب های او چون «تاریخچۀ زمان» و «جهان در پوست گردو» میلیون ها نفر را با مبانی فیزیک نوین آشنا نموده و آنها را به فهم علمی جهان علاقمند کرده است.

در این سخنرانی زیرنویس شده، هاوکینگ برخی از بزرگترین پرسش های دیرین بشر را مطرح می کند از جمله: از کجا آمده ایم؟ جهان چگونه آغاز شده؟ حیات از کجا آمده؟ آیندۀ نژاد انسان در کیهان چیست؟

استیون هاوکینگ در ۸ ژانویه ۱۹۴۲ (دقیقا سیصد سال پس از مرگ گالیله) در آکسفورد انگلستان به دنیا آمد و دوران کودکی و تحصیلات اولیه اش را در همانجا گذراند. او از همان کودکی به ریاضی علاقه داشت و آرزوی دانشمند شدن در سر می پروراند. او در ۱۷ سالگی تحصیلات عالی خود را در رشته فیزیک و اخترفیزیک دنبال کرد و در سن ۲۱ سالگی آمادۀ دورۀ دکترا در رشتۀ کیهانشناسی بود که مجبور شد به دلیل ناراحتی عضلانی به بیمارستان برود. بیماری او یک بیماری لاعلاج به نام «اِی اِل اِس»تشخیص داده شد که به تدریج تمام بدن را فلج می کرد. حداکثر عمر باقیماندۀ او دو تا سه سال پیشبینی شد که ضربۀ روحی محکمی به هاوکینگ جوان بود. ولی او رویای کشف طبیعت جهان را رها نکرد و تصمیم گرفت نهایت استفاده را از عمر کوتاه خود بکند. البته او زنده ماند و به مرور بیماری اش وخیم تر شد. او به تدریج استفاده از دست ها، پاها و حرف زدن را از دست داد. (در حال حاضر در سال ۲۰۰۹ او به طور کامل فلج است) .پس از دست دادن قدرت تکلم او از یک برنامه کامپیوتری مخصوص برای ارتباط برقرار کردن استفاده نمود که سخنرانی حاضر هم به همین طریق انجام شده است. این نرم افزار سخنگو امکان انتخاب حروف و کلمات را از داخل صفحه نمایش از طریق حرکت چشم و انتخاب کردن با دکمه (بوسیله دو انگشتی که کار می کرد) می داد. هرچند این معلولیت به ظاهر باید هر فردی را کاملا ناتوان کند ولی هاوکینگ همانطور که در این ویدیو اظهار نموده به خوبی با این معلولیت کنار آمده و چه بسا این معلولیت جسمی وقت بیشتری برای صرف تمام وقتش به تفکر فراهم کرده است. او در طول فعالیت علمی اش بسیاری معادلات پیچیده ریاضی را صرفا به طور ذهنی انجام داده است. هاوکینگ برای مدت سی سال (تا اکتبر ۲۰۰۹) صاحب کرسی ریاضیات لوکاسی در کمبریج بوده که بطور سنتی به سر آیزاک نیوتون تعلق داشته است.

About ashkan.gh

{UPDATED} I'm a MA graduate student from University of Westminster from Iran. here i will post all that goes through my mind, my thoughts, interesting articles and videos and other fun stuff. All the posts here are what i liked personally or find in other sources. Do not let yourself be deceived: great intellects are skeptical. Friedrich Nietzche
This entry was posted in Videos and tagged , . Bookmark the permalink.